Welke contracten zijn er bij duaal leren?

Er zijn 3 verschillende overeenkomsten mogelijk, afhankelijk van het aantal uren dat je op de werkvloer doorbrengt en de opleiding die je gaat volgen.

  • een stageovereenkomst alternerende opleiding (SAO)
  • een overeenkomst alternerende opleiding (OAO)
  • een deeltijdse arbeidsovereenkomst (DA)

 

Stageovereenkomst alternerende opleiding (SAO)

De SAO is een overeenkomst tussen 3 partijen: jijzelf (leerling), de onderneming en de school. De SAO omvat zowel je les- als werkplekgedeelte. Bij een SAO wordt je minder dan 20 uur per week (gemiddeld op jaarbasis) op de werkplek opgeleid. Bij deze overeenkomst ontvang je geen loon of vergoeding.

Tip!

Wil je zeker zijn of al het nodige wel in het contract staat? Bekijk hier de modelovereenkomst SAO.

 

Overeenkomst alternerende opleiding (OAO)

De OAO is een overeenkomst tussen 3 partijen: jijzelf (de leerling), de onderneming en de school. De overeenkomst omvat zowel je les- als werkplekgedeelte. Beide delen vormen een voltijdse overeenkomst. Je wordt minstens 20 uur per week (gemiddeld op jaarbasis) op de werkplek opgeleid.

Het hoofddoel van de OAO is het aanleren van een beroep. Je onderneming betaalt je daarom geen loon, maar wel een leervergoeding. Je werkgever moet ook een aantal sociale verplichtingen nakomen (ongevallenverzekering, RSZ-aangifte…)

Tip!

Wil je zeker zijn of al het nodige wel in het contract staat? Bekijk hier de modelovereenkomst van het traject OAO.

 

Deeltijdse Arbeidsovereenkomst (DA)

Een DA is een contract tussen jou, de leerling, en een bedrijf. Je kan zo’n contract krijgen als je in het Deeltijds Beroepssecundair Onderwijs (DBSO) zit of een opleiding volgt bij Syntra in de Leertijd voor een richting in de sociale sector.

In het DBSO sluit je ook een DA af als je minder dan 20 uur per week op de werkplek bent.

Bij Syntra kan je soms meer dan 20 uur per week werken. Je loon hangt af van de regels in de Collectieve Arbeidsovereenkomst (CAO) van jouw sector.